Zelnice se žulíky

Zelnou polévku zná asi každý. Polévka, jejímž základem je zelí, je známá napříč Českem a každý kuchař ještě pomocí koření či ingrediencí mazlí právě tu svou „nejlepší“ polévku. Žulíky, což jsou vlastně bramborové nočky, už zná málokdo. Jsou specifické právě pro severní část jižních Čech a svou konzistencí připomínají chlupaté knedlíky nebo jak jim na jihu říkáme bosáky.
„Jezte, je to zdravé, nalepí se vám to na žebra,“ říkávala prababička, když nám polévku servírovala. Vůně zelí a uzeného masa se táhle dřevem vytopenou kuchyní a my jsme neměli problém sníst i více talířů. Pojem zdravé se u babičky rovnalo slovu hutné a výživné. Na druhou stranu, když se zamyslíme nad surovinami (kysané zelí, přírodní koření, ne chemické brambory a trocha celozrnné mouky), tak to vlastně zdravé je. Uzené maso, které může být součástí polévky, chuť ale jen vylepší!

Suroviny: syrové oškrabané brambory • den předem vařené brambory ve slupce • mouka • sůl • zelí • 3 x bobkový list, 5 kuliček nového koření, 5 celých pepřů a kmín dle chuti

Postup: neděste se, že výše nejsou přesně uvedené poměry. Tato polévka je značně benevolentní na postup i množství ingrediencí. Začněte tak, že do středně velkého kastrolu nalejte vodu a přiveďte ji k varu. Do mísy nastrouhejte syrové brambory a vymačkejte z nich tekutinu. Tu nevylévejte! K syrovým bramborám rozmačkejte ty vařené a držte poměr ¾ syrových na ¼ vařených. Osolte a přidejte sedlý škrob, který ztuha sedí na dně šťávy z brambor. Dohustěte moukou a lžící nebo rukama tvořte nočky, které zavářejte ve středně slané vodě. Vařte 15 – 20 minut dle velikosti. Bude se vám zdát, že mají tendenci se rozvařovat, ale to je správné. Po uplynulém čase noky vyndejte a do vody přidejte kysané zelí a koření a vařte tak dlouho, aby zelí změklo. Můžete přidat nakrájené uzené maso nebo vyškvařenou slaninu. Dochuťte a vraťte zpět žulíky. Podávejte horké s chlebem i bez! Polévka nahrazovala hlavní jídlo nebo se k ní ještě podávala litina či bramborové placky.


nahoru