Dort Pišinger

Jedná se o jeden z klasických dortů z cukrářské dílny U Hubáčků. Můžete si zvolit původní variantu nebo modernější, při které se už nepeče těsto, ale jako korpus se použijí lázeňské oplatky, plněné nebo prázdné.

 

Těsto

Suroviny: 50 g másla, 200 g cukru, 500 g hladké mouky, 2 lžíce rumu, 2lžíce medu, 2 vejce, 1 malá rovná lžička jedlé sody

Máslo, cukr, vejce, rum a med dáme do kastrolku rozehřát ve vodní lázni. Když je hmota horká, přidá se 1 rovná lžička jedlé sody a míchá se mimo plamen, až vše vzkypí. Poté se směs vleje do hladké mouky a zpracuje se těsto, které se rozdělí na 10 dílů. Z každého se vyválí kolo, které se podle talíře vykrojí. Vyvalujte už rovnou na pečicím papíře, manipulace s těstem je o dost jednodušší. Peče se na 170 stupňů, až je korpus růžový. Upečená kola necháme vychladnout.

 

Krém

Suroviny: 250 ml smetany, 4 žloutky nebo pudingový prášek, vanilkový cukr, cukr dle chuti a 250 g másla

Smetanu svaříme v hrnci s tlustým dnem a za stálého míchání vlejeme s cukrem vyšlehané žloutky nebo rozmíchaný puding. Uvaříme a necháme pod fólií vychladnout (bez fólie se tvoří škraloup, který je nutné odstranit). Vychladlou hmotu vyšleháme společně se změklým máslem v hladký vzdušný krém. Pokud máme raději čokoládové varianty, můžeme vmíchat rozpuštěnou čokoládu (povolíme ji ve vodní lázni) a následně opět vyšlehat.

Lázeňské oplatky nebo upečené korpusy promazáváme krémem a skládáme na sebe. Hotové dílo po ztuhnutí polejeme čokoládou nebo omažeme krémem a posypeme po celé délce i šířce rozstrouhanými oplatkami.

Dort by měl minimálně 24 hodin odpočívat v chladnu, aby se vše spojilo. Servírujeme se šlehačkou.


nahoru