DIO Restaurant Putim ukaž mapuukaž foto

Putim 242, 397 01 Putim
tel.: 777 056 961
https://diorestaurantputim.cz/
https://www.facebook.com/Www.DioRestaurantPutim.cz/

 

Za Švejkem a dobrým jídlem do Putimi…

Putim je malebná vesnice uprostřed lesů, luk a rybníků jihozápadně od Písku. V krajině bohatě protkané hustou sítí turistických tras a cyklostezek. Proslula nejen svou bohatou historií, nádherným kostelem a tradičními podzimními výlovy Podkostelního rybníka. Každému se jistě vybaví i nesmrtelné zpracování Osudů dobrého vojáka Švejka, který na své strastiplné cestě z Tábora do Budějovic navštívil Putim hned dvakrát. Dodnes tento příběh připomínají tradiční srpnové Švejkovy putimské slavnosti.

I Švejk by koukal

Při své anabázi si mohl sem tam pochutnat leda tak na pečené nebo vařené bramboře nebo troše polévky. Kdyby se zatoulal do Putimi dnes, možná by se nestačil divit. Jistě by pochválil to, co je stejné a co si sám z Putimi pamatuje – dobře ošetřené pivo. K němu by si jako malý předkrm mohl dát hranolky z kapřích filetů, podávané s česnekovo-pažitkovou omáčkou a čerstvým chlebem.

Nebo delikátní jemně nakládané domácí pikantní buřty, které se vám v ústech jen rozplynou a chleba v tomto případě použijete spíš pouze k očištění rukou.

Pak by si nejspíš objednal další točené, nacpal si fajfku a v klidu očekával, co přijde dalšího. A už se to nese.

Nejprve dušené hovězí žebro s kořenovou zeleninou na červeném víně se smetanovým špenátem na česneku a speciálním bramborovým, po obou stranách na sádle s cibulkou dozlatova osmaženým, hranatým bramborovým knedlíkem – specialitou místního šéfkuchaře.

Že by se do něj ještě něco vešlo? O tom si dovolíme trochu pochybovat, porce jsou totiž více než velkorysé. Ale budiž, přidat můžeme ještě vynikající konfitovaný vepřový bůček se smetanovým špenátem a bramborovými šiškami.

Takto posilněn by se mohl vydat na další cestu, stejně jako vy. A kdo ochutnal místní kuchyni, ten už samozřejmě chápe, proč se při své anabázi pořád vracel zpátky do Putimi.

Tak se cestou domů nezapomeňte zastavit u jeho sochy u mostu přes řeku Blanici a dotknout se její levé boty. Kdo prý tak učiní, toho přestanou bolet kolena. Minimálně za pokus to stojí.

Věděli jste, že…

Josef Švejk má svou sochu na předmostí mostu přes řeku Blanici a vyhlášený lovec ruských špiónů, vachmajstr Flanderka ji má hned vedle penzionu? A myslíte si, že fakt, že současný majitel penzionu se jmenuje Flandera, je jen náhoda? My tedy ne.


Předchozí
Další
nahoru