Marcipánové cukroví

Vyhlášenou cukrárnou býval podnik U Hubáčků. Mnozí Písečtí ho budou znát spíše pod označením Kleopatra. Tak byl podnik po znárodnění v roce 1948 přejmenován. Dnes už ho v Písku bohužel nenajdete. Prakticky se jedná o dům, který je dnes z gruntu přestavěn na prodejní Galerii Florián a z Havlíčkova náměstí jím můžete projít do Palackého sadů. Zůstaly jen vzpomínky na legendární cukrovinky. A pár receptur:

Pravý marcipán

Ideální je mít na jeho přípravu stroj zvaný melanžér (rychle a účinně pomele mandle s cukrem), ale v domácím prostředím si poradíme také. Stačí chuť a trocha práce.

Na přípravu marcipánu budete potřebovat 180 g mandlí, 180 g moučkového cukru, 1 bílek nebo 2 - 3 lžíce medu

Mandle nejprve spaříme a pak je oloupeme. Oloupané mandle necháme pořádně proschnout. Následně je buď nastrouháme na strojku na ořechy, nebo je můžeme také rozmixovat. Důležité je, aby vznikl jemný tukovitý prášek.

Strouhané mandle promícháme s moučkovým cukrem a postupně k nim přidáme med nebo bílek.

Hmotu musíme pořádně propracovat. Měla by držet pohromadě bez drobení. Pokud by se drobila, přidáme ještě trošku medu nebo necelou lžičku bílku.

Opět těsto pořádně propracujeme, aby se jednalo o dobře tvárnou hmotu. Tu zabalíme do potravinářské fólie a odložíme do lednice na pár hodin.

Sladké brambory

Z vyrobeného marcipánu stačí udělat úhledné kuličky a upravit je do tvaru brambor a následně je obalit v hořkém kvalitním kakau.

Marcipánové cukroví

Z marcipánu vytvoříme kuličky, které obalujeme v pravé rozehřáté čokoládě, kterou jsme rozpustili pomocí másla. Vršek zdobíme mandlemi a umisťujeme do papírových košíčků.

Marcipánové cukroví můžete také opatrně zabalit do staniolu a stane se tak základem vánoční metly – pravého píseckého adventního kalendáře.


Původ slova Marcipán

V českých etymologických slovnících se objevuje výklad, který se váže k arabskému slovu mantaban, z něhož vzniklo latinské marcipanis. Z něj pochází německé Marzipan, česky marcipán. Mantaban je prý v překladu z arabštiny sedící král a údajně se tak říkalo byzantské minci, na níž byl vyobrazen sedící Kristus. Pak se nějak stalo, slovníky neříkají jak, že se slovem mantaban začaly označovat krabice s jemným cukrovím a pojmenování krabic se pak přeneslo na cukroví samotné. Spojení mezi mincí a krabicemi by mohlo být v tom, že na krabicích pravděpodobně bývala kresba podobná té na mincích.

 


nahoru